WHATSAPP DESTEK HATTI: 0542 442 84 42
 

 Güneş Koruyucu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Şey
04 Nis

Güneş Koruyucu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Şey

Yazar: GüneŞ Kremi Okunma: 115 Yorumlar: 0

Güneş Koruyucu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Şey

İyi bir güneş kreminin tüm yıl boyunca sağlıklı bir cilt için gerekli olduğu bir sır değil, ancak güneş kremi satın alırken takip etmeniz gereken birçok bilgi var Güneş kremi herkese uyan tek beden değildir ve farklı insanların farklı güneş kremi ihtiyaçları olabileceği için çok fazla güneş kremi çeşidi vardır. Bazı insanlar sadece günlük kullanım için buna ihtiyaç duyabilirken, diğerleri suya dayanıklı veya tere dayanıklı koruma arıyor. Cilt tipiniz de en iyi seçeneği belirlemenize yardımcı olabilir.

Güneşten daha güvenli bir doz alabilmeniz için bir sonraki favori güneş kreminizi nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır .

1. SPF 30 ile başlayın, 50'ye kadar çıkın

Hem UVA hem de UVB ışınları cilt kanserine yol açabilir, ayrıca UVA ışınları kırışıklıklara neden olur ve yaşlanma belirtilerini hızlandırır ve UVB ışınları güneş yanıklarına neden olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), güneşin UVB ışınlarının %97'sine karşı koruma sağlayan minimum SPF 30 önermektedir. Daha yüksek SPF'ler, açık tenli veya kolayca yananlar için daha iyidir, ancak iyileştirmelerin minimum düzeyde olduğunu unutmayın - SPF 15, %93 koruma sağlar, bu nedenle 30'un “iki katı” etkili olduğu söylenemez. AAD, açık tenli veya kolayca yanan, ancak SPF'nizi maksimuma çıkarmak için ısrar etmeyen kişiler için SPF 50'yi önerir. Niye ya? Akademi'ye göre "Hiçbir güneş kremi güneş ışınlarının yüzde 100'ünü engelleyemez" ve aslında 50'den yüksek SPF'lerin daha iyi koruduğuna dair hiçbir kanıt yok.

2. Güneş Koruyucunuzun Temel Bileşenlerini Bilin

İçindekiler listesine hızlı bir bakış, ihtiyacınız olan kaliteye ve kapsama sahip olmanıza yardımcı olabilir. Hem UVA hem de UVB korumasına sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz, bu nedenle etikette "geniş spektrum" terimini arayın. Mineral (veya fiziksel) güneş koruyucu  , güneş ışınlarını cildinizden yansıtmak için doğal mineraller çinko oksit veya titanyum dioksit kullanarak çalışır. Öte yandan, kimyasal güneşten koruyucular, tümü geniş spektrumlu koruma sağlayan bemotrizinol, avobenzon ve biskotizol gibi kimyasal bileşikler kullanır  .


Ayrıca, Çevresel Çalışma Grubuna (EWG) göre , alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilen ve hormonları bozabilen oksibenzon gibi belirli bileşenlerden de kaçınmak isteyebilirsiniz  . Koruyucu metilizotiazolinon da sorunlara neden olabilir.


3. Cilt Tipinizi Düşünün

Birçok güneş kremi, özellikle kuru, yağlı veya hassas cilde sahip olanlara yardımcı olmak için yapılır. Kurul onaylı dermatolog ve cilt kanseri cerrahı Michael Shapiro, kuru cilde sahip kişilerin gliserin, lanolin, yağlar, silikonlar (dimetikon gibi) ve aloe gibi maddeler araması ve güneş koruyucu spreylerden veya alkollü jellerden kaçınması gerektiğini bizimle paylaştı .


Yağlı ciltler için, silika veya izododekan gibi içerikli hafif veya jel losyonlar en iyisidir.


Hassas ciltler için, titanyum dioksit veya çinko oksit içeren mineral güneş kremleri gibi hipoalerjenik ve kokusuz ürünler de iyi seçeneklerdir. Alkol ve koruyucu maddelerden de kaçınılmalıdır.


4. Alkolden Kaçının, Ama Akneye Yatkınsanız Bunu Düşünün

özellikle diğer cilt tedavilerini kullanırken, yaygın bir güneş koruyucu bileşeni olan alkolü dikkate almaları gerekebilir. Kanser Vakfı önerir olan veya alerjiye yatkın kişilerin alkollü güneş kremlerinden kaçınmaları gerektiğini, ancak "akneli hastalar, genellikle alkol içeren jel formüllerini akneyi şiddetlendirme olasılığının daha düşük olduğunu görebilirler." Bunlar sivilceye meyilli insanlar için yağlı, krem ​​bazlı güneş kremlerinden daha iyi sonuç verebilir. Akne karşıtı başka bir ipucu? Foundation'a göre, "UVB filtreli ensulizol, diğer kimyasal güneş kremlerinin çoğundan daha hafif, daha az yağlı bir kıvama sahiptir". Son olarak, yine de cildinizi dinlediğinizden emin olun. Örneğin, bir sivilce ilacı kremi veya tedavisi kullanıyorsanız, hafif bir krem ​​sivilce ilacının kuruma etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir.

5. Özellikle “Açık Hava” Sezonunda Stok Stoklamayı Düşünün

 Yeterince uygulamazsanız veya doğru zamanda yeniden uygulamazsanız, güneş koruyucunuzun sunabileceği tüm korumayı elde edemezsiniz. Güneş kremi en az iki saatte bir uygulanmalıdır ve AAD bize, çoğu insanın yeterli kapsama alanı elde etmek için "avucunuzda tutabileceğiniz miktar hakkında en az bir ons güneş kremi" uygulaması gerektiğini söylüyor. Güneş kremi iki ila üç yıl sonra sona erer, bu nedenle satın alırken ne kadar kullanabileceğinizi planlamaya çalışın. Dışarıda çok zaman harcıyorsanız, daha büyük bir tedarik almanız gerekebilir.


6. Makyaj Rutininize Nasıl Güneş Koruyucu Yapacağınızı Bilin

Sağlıklı bir güneş kremi alışkanlığına bağlı kalmanın harika bir yolu, onu sabah rutininize eklemektir. SPF'li birçok fondöten var, ancak makyaj sanatçısı Kim Jundt'a göre , "sadece günlük SPF'niz olarak fondöten kullanmak bir hata olur." Koruyucu bir nemlendirici ile veya nemlendiricinizden sonra her zaman makyajınızın altına güneş kremi sürmenizi önerir. Tekniği: “Yüz, boyun için yaklaşık dörtte biri büyüklüğünde ince bir güneş kremi sürüyorum ve kulakları unutma. Güneş koruyucunun ıslanmasına izin verin ve kalan kalıntılar için bir mendil kullanın. Herhangi bir makyaj uygulamadan önce güneş koruyucuyu ellerinizden yıkayın.


Günün ilerleyen saatlerinde makyaj yerine tekrar güneş kremi sürmeye ne dersiniz? Jundt, "İdeal olarak yüzünüzü yıkayıp baştan başlamanız gerekir, ancak çoğumuzun buna vakti yok" diyor. Bunun yerine, SPF'li bir makyaj sabitleyici sprey kullanabileceğinizi ve "SPF eklerken makyajı sıfırlarken gün boyunca püskürtebileceğinizi" söylüyor.


7. Giymekten Hoşlandığınız Bir Güneş Koruyucu Seçin

Kullanmayı sevdiğiniz bir güneş koruyucu seçin çünkü bu, cildinizi korumak için gerçekten kullanma şansınızı artırır. Tüm kutuları kontrol eden ancak giymek hoş olmayan bir güneş koruyucuya sahip olmak buna değmez. Bazı güneş kremleri, sizi yeniden uygulama konusunda heyecanlandırabilecek bazı güzel avantajlara (parıltı, renk tonu veya meyve özleri gibi) sahip olabilir. Bazen, bu her şeyi değiştirebilir.


Ve Unutmayın, Cildinizi Korumak İçin Güneş Kreminin Ötesine Geçebilirsiniz

Hiçbir güneş kremi sizi güneş ışınlarının %100'ünden korumaz, bu nedenle kıyafetlerinizi, şapkalarınızı ve diğer engelleri dikkatli bir şekilde planlamanız önemlidir. As Cilt Kanseri Vakfı anlaşılacağı , “daha fazla.” Daha fazla giysi kapsama alanı, güneş ışınlarından daha fazla koruma anlamına gelir. Giysilerin malzemesi de önemlidir. Dokuma kumaşlar hala iplikler arasında küçük delikler içerir. Vakıf, “polyester, likra, naylon ve akrilik gibi sentetik liflerin ağartılmış pamuklardan daha koruyucu olduğunu ve suni ipek gibi parlak veya parlak yarı sentetik kumaşların keten gibi mat olanlardan daha fazla UV yansıttığını” tavsiye ediyor.


Unutmayın, ilk dışarı çıktığınızda güneş cildinizde harika hissedebilir, ancak ara sıra güneş yanığının ötesinde riskler taşır. Korunmaya devam edin, daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz!

Yorum Yaz

Blog Kategorileri